Archives

AUTOR / PERKTHYES

FullSizeRender

Mal Book

Bernstein (1876-1935)

charles-telford-erickson-jeta-dhe-vepra-per-shqiperine-dhe-ne-shqiperi1

 shqiptaret, lisa mbi truallin ilir
 shqiptaret-europianet-me-te-lashte-dhe-me-te-rinj
 shpetimi
 SHQIPERIA-196x300


Kryefaqja

Mal Berisha

Të nderuar vizitorë!
Identiteti personal është gjëja më e rëndësishme për njeriun e rrethuar nga familja, shoqëria dhe atdheu. Sa më shumë të njohim raportin individual me këto tre hapsira që na rrethojnë, aq më shumë do t’i duam dhe nderojmë ato. Përpjekja më fisnike është t’i vendosim ato në raporte të drejta, të vërteta dhe dinjitoze me botën që na rrethon. Njohja e mënyrës se si bota na sheh dhe na percepton, në këtë raport tresh, përbën filozofinë e misionit tim. Shpresoj që ky uebsite ta ilustrojë këtë më së miri!
Falemnderit për vizitën.

About Me

Postimet e fundit

KOHA JONE: Mal Berisha në Kosovë - Ju tregoj për Ungjillorin që ja kushtoi jetën Shqipërisë

KOHA JONE/06/11/2016-  “Gjatë studimeve të mija mbi jetën dhe veprën e misionarit të jashtëzakonshëm amerikan, ...

Read More

Falenderim Kongresmenit Eliot Engel dhe aktivistit Harry Bajraktari

Falenderim Kongresmenit Eliot Engel dhe aktivistit Harry Bajraktari Nga data 31 gusht deri më 2 shtator ...

Read More

A Thank You Letter from Congressman Eliot Engel

A letter from Congressman Eliot Engel, the Ranking Member of the U.S. House of Representatives Committee ...

Read More

PANORAMA: MAL BERISHA - ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Gazeta Panorama, 17 Gusht 2016 ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI Hyrje Dëshira për t’i parë, njohur ...

Read More

VEZUVI DHE POMPEI- NGA MAL BERISHA

VEZUVI DHE POMPEI Atje lart, krater - tymosur, rri Vezuvi i menduar, Sheh Pompein nën’ vete, anë ...

Read More

Reforma mbaroi, kush janë pro dhe antiamerikanët – Nga Mal Berisha

Publikuar në 18:19, 04/08/2016 nga Syri.net 1.- PROAMERIKANËT DHE PSEUDO– PROAMERIKANËT. Reforma kaloi. Përgjigjja e pyetjes: Kush ...

Read More

“Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir”, një testament shqiptarie

“Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir”, një testament shqiptarie Nga Marjana Bulku Zeneli TIRANA OBSERVER,01/08/2016 Nëpër ditët tona të ...

Read More

PARTY CRASHERS(1) NË PRESIDENCËN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

“Kjo kategori njerëzish në SHBA – vendin më demokratik në botë – quhet “Party Crashers” ...

Read More

Mal Berisha ne Nate me Xhaxhiun 13 korrik 2016

Të dashur miq! Me 12 KORRIK 2016, në studjon e Televizionit NeWs 24, pata rastin të ...

Read More

____________

mal 8

 

Mal USA 1Leksion në Institutin e Kerkimeve Hebraike YIVO  në  New York, SHBA rreth figures së Herman Bernstein 

Albanian-Jewish Relations and the Contributions of U.S. Ambassador to Albania, Herman Bernstein (1876-1935) Kliko ketu per me shume….

Fotografite e takimit

tali

Kujtimet e mia për z Enver Tali botuar në librin e Prof Jusuf Osmanit
ENVER TALI – MARATON I LIRISË
Në Janarin e vitit 1993 bashkë me zonjën time Donika dhe dy djemtë, Erionin e Kreshnikun u vendosëm në Stamboll. Isha emëruar konsull i Shqipërisë në Vilajetin e Stambollit, një detyrë shumë e rëndësishme dhe shumë e bukur e asaj kohe. Atë detyrë e ushtrova në fillim si konsull e më pas si kryekonsull deri në shtator të vitit 1997.Lexo…

Mal1

Intervistë për Charles T. Erickson në Shqipëri

Ambasadori shqiptar për Britaninë e Madhe, Mal Berisha, flet për jetën dhe veprimtarinë e Charles Telford Ericksonit, misionar protestant amerikan i cili shërbeu në Shqipëri dhe për çështjen shqiptare që nga 1908. Versioni i plotë. Shiko Videon

1Mula-266x200

NOTES ON ALBANIA – EDICIONI I DYTE NE LONDER

Promovimi i Shqipërisë, mbetet një ndër objektivat më të rëndësishme të punës së Ambasadës së Shqipërisë në Londër. Për Ambasadorin shqiptar në Britani, Mal Berisha, Shiko Videon        Lexo me shume      

arsh

Mirush Kabashi shfaq “Apologjia e Vërtetë e Sokratit” në teatrin londinez “Kings Place

Artisti i Merituar dhe Mjeshtri i Madh i Skenës Shqiptare, Mirush Kabashi vijon të përcjellë me shumë emocion, Lexo me shume…

10606154_10204038197947448_2192754440097725994_n

Nje Amerikan i dashuruar me Skenderbeun dhe Barletin 

Këto dy ditë kisha një musafir të mrekullueshëm nga Tirana, z David Hoseflook. Ai është nga Teksas në ShBA por 23 vjetet e tij të jetes në Shqipëri e kanë bërë të besojë edhe vetë se është sa amerikan aq edhe shqiptar.Lexo me shume..

mal1

HIS EXCELLENCY MR MAL BERISHA, AMBASSADOR OF ALBANIA 

As Ambassador in the UK, Mr Berisha has a number of important tasks ahead, citing European Integration as his main goal. Read more….
 
photo12

MEETING WITH 103-YEAR-OLD GRACE JOHNSON ERICKSON

She has a life full of mysteries, written and unwritten; she is the daughter of an American man who devoted his life to Albania,…. Read more...

GrodekTrakl

100 VJETORI I VRASJES SË ARKIDUKËS – FRANZ FERDINAND I AUSTRISË NË SARAJEVË

Mbrëmë kisha nderin të isha musafir, bashkë me tërë ambasadorët e Ballkanit në Ambasadën Austriake në Londër. Mbrëmja i kushtohej kësaj ngjarje që i rrudhi gishtin Luftës së Madhe Botërore, siç u quajt atë botë. Lexo me shume…. 

Romani 12I Ardhur nga Katedra e Ferrit. Roman nga Bajram Z. Berisha NJË HISTORI LAVDIE E MIQËSISE SHQIPTARO AMERIKANE VatraCENTER FOR ALBANIAN AND AMERICAN STUDIES 
 ERMONELA JAHO – “LA RONDINE”, NË COVENT GARDEN OPERA HOUSE jA matter of honour to Albanians who protected Jews TAKIM ME 103 VJEÇAREN GREJS JOHNSON ERICKSON