Publikime

October 3, 2017

Vdes një prej korifejve dashamirës të popullit shqiptar

KOHA JONE –  02/10/2017  Mal Berisha:  Jam tejet i prekur nga vdekja Robert Elsit miqësinë me të cilin e kam konsideruar si gjërat më të veçanta të jetës time. Në takimin e fundit me të në Londër, qershor 2015 ai nuk mund të largohej pa bërë një fotografi tek busti i Skënderbut. Ai mban Medaljen e Mirënjohes akorduar nga Presidenti I […]
September 8, 2017

Mal Berisha to publish book on Herman Bernstein: Meeting Boaz Nash, a rare gift

By Tirana Times , September 8, 2017   A special person was the guest of the U.S. Embassy this week. It was the U.S. Ambassador, Donald Lu who welcomed Boaz Nash to the U.S. Embassy. Mr. Nash is the great-grandson of Herman Bernstein who served as U.S. Ambassador to Albania from 1930 to 1933. According to the Embassy, Ambassador Lu gave Boaz a […]
August 28, 2017

Diplomati Mal Berisha, në 65 vjetorin e tij: Krenar që jam nga Tropoja, nga Malësia e Gjakovës, nga Shqipëria!

Koha Jone: 26/08/2017  – Të shtunën, diplomati dhe historiani i njohur, Mal Berisha ka mbushur 65 vjeç. Një moment i bukur, tepër emocionues dhe i rëndësishëm në jetën dhe karrierën e tij profesionale të cilën e ka ndarë me miqtë, bashkëpunëtorët e ngushtë dhe të gjithë Shqipëtarët kudo që gjenden në Shqipëri e jashtë kufijve nëpërmjet një statusi në Facebook […]
August 3, 2017

IF (Nëqoftëse) nga RUDYARD KIPLING PËRKTHYER NGA MAL BERISHA PRISHTINË 2017

“IF” (Nëqoftëse),  është një poemë e shkruar nga laurati britanik i Çmimit Nobel Rudyard Kipling, në vitin 1895. Ajo u publikua për herë të parë në vitin 1910 si një nderim që ai i bëri Leander Starr Jameson – it. Ajo është shkruar në formën e një këshille prindërore ndaj djalit të poetit, John – it dhe ka formën e […]
July 25, 2017

Mal Berisha: Krenar që u dekretova nga një atdhetar i madh e i ndershëm

 Koha Jone-  25/07/2017  “Të ndjeheni krenar për atë që bëtë. Trashëgimia juaj do të mbahet mend gjatë.”  Ky është thelbi i mesazhit plot ndjenjë e mirënjohje që  diplomati i njohur Z. Mal Berisha i ka shprehur disa ditë më parë Presidentit Bujar Nishani në prag të dorëzimit ceremonial të detyrës së Kryetarit të Shtetit Shqiptar. Sharmant dhe eloquent në fjalët e […]
April 21, 2017

“Kalorës i urdhrit të Skënderbeut” – Kjo dekoratë nderon çdo përpjekje të bërë për të mirën e kombit tonë

Mal Berisha “Në vlerësim të veprimtarisë së shquar diplomatike dhe publicistike për përfaqësimin e Republikës së Shqipërisë dhe të vlerave më të mira kombëtare e shtetërore, kudo ku ka shërbyer si diplomat e Ambasador, brenda e jashtë vendit”. KALORËS I URDHËRIT TË SKËNDERBEUT Me 19 prill 2017, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T. Z Bujar Nishani, nderoi me titullin “Kalorës […]