CHARLES TELFORD ERICKSON

--

Mal Berisha: Erickson, a great American who dedicated his life to Albania

Ai erdhi në Shqipëri si misionar, u kthye në edukator, u transformua në politikan, punoi dhe veproi si diplomat, kërkoi fushave të naftës si inxhinier, shkroi si historian, meditoi si filozof, frymëzoi si patriot dhe…iku si njeriu më i dashur i Shqipërisë.  Faleminderit, i dashur Erickson! Mal Berisha – Londër, shtator, 2012 Kliko ketu per te lexuar me shume….  Kliko […]
--

Nderim për Mal Berishën që ua risolli Eriksonin shqiptarëve

Brenga e Eriksonit Nderim për Mal Berishën që e solli këtë njeri të madh, që ua solli Eriksonin të rinjve që ta njohin, ua solli shqiptarëve që ta njohin atë dhe kohën e tij më mirë, të shohin se çfarë bëri ai pa asnjë shpërblim apo përfitim personal, veç vuajtjeve dhe sakrificave, në kohët kur Shqipëria kërcënohej të zhdukej nga […]
--

Zëri i Amerikës: Intervistë me studiuesin Mal Berisha

Studiuesi Mal Berisha sapo ka botuar një libër me 3 vëllime mbi jetën dhe veprat e misionarit amerikan, Charles Telford Erickson. Ai ka patur një ndikim të madh në jetën e Shqipërisë në fillim të shekullit të kaluar. Erikson ka komunikuar rregullisht me presidentin amerikan Udrou Uillson gjatë periudhës më të vështirë, kur rrezikohej ekzistenca e shtetit shqiptar. Zëri i […]
--

Federata Vatra promovoi librin e ambasadorit Mal Berisha:” Charles Teleford Erickson- Jeta dhe Vepra për shqipërinë dhe në Shqipëri”

“Mal Berisha, aktualisht ambasador i Republikës së Shqipërisë në Mbretëri të Bashkuar dhe në Republikën e Irlandës, për të gjithë ata që e njohin e kuptojnë fare mirë se ndonëse ai është një diplomat i arrirë, përmes këtij botimi ai vjen dhe si një studiues, një person që merret me meditimin”, ka thënë ambasadori i SHBA, në Tiranë z. Aleksandër […]
--

Charles Telford Erickson, Jeta dhe vepra për Shqipërinë dhe në Shqipëri

 Klikoni këtu për të blerë librin online Në prag të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Mal Berisha vjen para lexuesit shqiptar me një vepër të re mjaft interesante rreth jetës dhe veprës së amerikanit Charles Telford Erickson. Pas botimit të dy veprave pararendëse me subjekte të përafërta: “Shqiptarët, lisa mbi truallin ilir” dhe “Shqiptarët, europianët më të […]
--

100 VJET PAVARESI- Erikson ‘kthehet’ ne Shqiperi

Promovohet vepra e Mal Berishës “Charles Eerikson. I pranishëm kryeministri Berisha dhe ambasadori i SHBA-së në Tiranë Arvizu/ Në këtë 100 vjetor të pavarësisë së Shqipërisë misionari amerikan që i ka shërbyer Shqiperisë, shqiptarëve, duke dhënë një kontribut të pakrahasueshëm në fushën e pedagogjisë, Charles Erikson, vjen si një dhuratë në këtë muaj, përmes librit të autorit Mal Berisha. Në […]