Publikime

--

MAL BERISHA – FISNIKËT SHQIPTAR DHE BESA SHQIPTARE

FISNIKËT SHQIPTAR DHE BESA SHQIPTARE  PREZANTIM NE MUZEUN SOLOMON, BERAT, 18 SHTATOR 2021 MAL BERISHA Botim special në pak kopje, kortezi për Muzeun “Solomon” të Beratit, 18 Shtator 2021    
--

PSE DO TA VOTOJA INXH. PËRPARIM RAMËN PËR KRYETAR KOMUNE TË PRISHITNËS? 

PSE DO TA VOTOJA INXH. PËRPARIM RAMËN PËR KRYETAR KOMUNE TË PRISHITNËS? Mal Berisha Ish Ambasador i Republikës së Shqiperisë në Britaninë e Madhe Inxhinjeri shqiptaro – britanik nga Prishtina, z Përparim Rama, po konkuron për kryetar të Komunës së Prishtinës, nën siglën e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në fakt, po mos ta njihja atë djalë dhe familjen e tij […]
--

NJË BUST DINJITOZ PËR CHARLES TELFORD ERICKSON – NIN: AMERIKANIN QË I KUSHTOI JETËN SHQIPËRISË

NË GOLEM TË KAVAJËS – NJË BUST DINJITOZ PËR CHARLES TELFORD ERICKSON – NIN: AMERIKANIN QË I KUSHTOI JETËN SHQIPËRISË Nga Mal Berisha Si u njoha me Charles Telford Erickson? Në vitin 1999, në përvjetorin e 90 – të, të daljes në dritë të gazetës DIELLI, pata nderin të mbaja një kumtesë përpara anëtarëve të Federatës Pan – Shqiptare të […]
--

NJË TAKIM MIQSH QË STUDIOJNË VLERAT E TRASHËGIMISË SHQIPTARO – AMERIKANE

NJË TAKIM MIQSH QË STUDIOJNË VLERAT E TRASHËGIMISË SHQIPTARO – AMERIKANE NGA MAL BERISHA   Me 9 Gusht 2021 në një nga mjediset e Hotel Tirana International u takova me studiuesen e njohur Eleni Laperi. Në këtë takim me Elenin, patëm plot gjëra për t’i treguar njëri-tjetrit në lidhje me punët që kemi bërë dhe kemi në duar për njohjen […]
--

NJË DHURATË NGA MË TË BUKURAT MË VJEN NGA KOSOVA

NJË DHURATË NGA MË TË BUKURAT MË VJEN NGA KOSOVA Libri: KOSOVA HISTORI E SHKURTËR Autor: JUSUF BUXHOVI Buxhovi e kishte dërguar librin dorazi me një mikun tonë të përbashkët. U mrekullova që e mora në dorë këtë libër me dedikim nga vetë autori. Një libër i shkruar dhe dhuruar prej një gazetari, poeti, shkrimtari, historiani dhe veprimtari politik, sfidant […]
--

MAL BERISHA – PREZANTIM NË “TAKIMI NË PLAVË E GUCI”

VUTHAJ – PLAVË E GUCI – 01.08.2021 Me datën 1 Gusht 2021, GAZETA E ALPEVE nën drejtimin e Editorit të saj, aktivistit të shquar e patriot, z Ramiz Lushaj, organizoi: “TAKIMI NË PLAVË E GUCI” Takimi u bë në Vuthaj, në njërin prej fshatrave më piktoreske e me më shumë tradita patriotike në tërë trojet shqiptare. Në një mjdis kulturor […]