News

March 15, 2020

Miku me i madh i shqiptareve | ABC Story

Miku me i madh i shqiptareve | ABC Story Në fillesat e shtetit, ne shqiptarët kemi pasur fatin të ndihmohemi nga disa miq të fuqishëm. Ishin njerëz të cilët nga larg orientonin vëmendjen e superfuqive të Botës, që ndërhynin në vendimmarrje nga ato që lëviznin kufij shtetesh, i ngushtonin apo zgjeronin, qoftë sipas rrethanave apo bindjeve të momentit. Ne tashmë […]
March 15, 2020

Radio Tirana – EMISIONI LARG & AFER ( MAL BERISHA ) – 08.03.2020

8 Mars, 2019, ora 20.35, ne RADIO TIRANA,ne emisionin “LARG & AFER”, ”, i ftuar ne studio ish ambasadori Mal Berisha, shkrimtar e publicist, dekoruar nga presidenti i Republikës së Shqipërisë,me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, flet per disa personalitete te shquara boteror qe kane kontribuar per Shqiperine dhe shqiptaret ne kohe te ndryshme si, Charles Telford Erickson, misionar […]
January 17, 2020

“Une po vuaj, por Kosova…”: Ambasadori tregon biseden me Haradinajn para Sheshelit ne Hage

Mal Berisha ish-ambasador, studiues ishte i ftuar në emisionin e sotëm ABC-ja e mëngjesit me gazetarin Enkel Demi. Berisha ka shqipëruar librin e autorit Benjamin Dizraeli, “Naltësimi i Iskënderit”. Gjatë bisedës në studio, foli për librin që ka shqipëruar, por edhe për vendimin e Edi Ramës, për të ngritur padi ndaj Ramush Haradinaj. Sipas ish-ambasadorit, ky veprim ishte i tmerrshëm […]
January 6, 2020

Analiza e ditës/ Shqiptarët, mini-Shengeni dhe dritë-hijet e tij

Analiza e ditës/ Shqiptarët, mini-Shengeni dhe dritë-hijet e tij   Mal Berisha, ish-ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, ishte i ftuar në studion e Ditari në A2.
December 28, 2019

Intervista Syri TV – Mal Berisha/ Aleksander Vucic ne Tirane, sulmi i Edi Rames ndaj Ramush Haradinajt. Cfare synon “Mini-shengeni” ballkanik?

Intervista Syri TV – Mal Berisha/ Aleksander Vucic ne Tirane, sulmi i Edi Rames ndaj Ramush Haradinajt. Cfare synon “Mini-shengeni” ballkanik?  
December 24, 2019

ABC-ja e mengjesit – Mini Shengeni “thike” per Kosoven, Mal Berisha: Nuk ka mbeshtetje popullore

ABC News Albania – 23 Dhjetor 2019 – I ftuar në “ABC e mëngjesit” ish-ambasadori Mal Berisha ka folur për Mini Shengenin që u mbajt në Tiranë. Berisha theksoi se ky është një deviacion i dukshëm i asaj që quhet demokraci. Ndërkohë në një lidhje nga Prishtina, gazetarja Blerta Dalloshi Berisha raporton reagimet për Mini – Shengenin Ballkanik. “Pala Kosovare […]