Latest News/Postimet e fundit

NJË LIBËR SHUMË, I VYER, I DHURUEM PREJ PROF. DR. Gjovalin Shkurtaj

NJË LIBËR SHUMË, I VYER, I DHURUEM PREJ PROF. DR. Gjovalin Shkurtaj Nga Mal Berisha Në “FJALORIN E GJUHËVE TË BOTËS”, të ...

Read More

Lexoje shkrimin ketu...

Përsëri tek busti i Skënderbeut në fshatin arbëresh të Italisë, Munxhufuni

 Të dashur miq! Më datën 4 gusht të vitit 2013 kam patur nderin dhe privilegjin që të inicioja dhe të merrja ...

Read More

Mal Berisha - HAPPY FOURTH!

HAPPY FOURTH! GËZUAR 246 VJETORIN E PAVARËSISË SË AMERIKËS MIKE! GËZUAR 49 VJETORI I MARDHËNIEVE DIPLOMATIKE DHE MIQËSORE SHQIPËRI SHBA! Sot është 4 ...

Read More

Dhjetë hapa që ndërmori qeveria aktuale për të shpopulluar Shqipërinë

Dhjetë hapa që ndërmori qeveria aktuale për të shpopulluar Shqipërinë Nga Mal Berisha - 27/06/2022 Botuar në Syri.net Ky është një mesazh për të gjithë ...

Read More

NJË ZË I THJESHTË I NJË POEZIE TË NDIER

NJË ZË I THJESHTË I NJË POEZIE TË NDIER  Nga Mal Berisha Jemi mësuar që poezinë tua lëmë si “monopol” vetëm disa ...

Read More

MAL BERISHA: SHQIPËRIA DHE OSBE

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) është një organizatë ndërkombëtare e cila shërben si një forum për dialog ...

Read More

MAL BERISHA - MOS E HARRONI KURRË, ATË QË NDODHI KËTU!

MAL BERISHA - MOS E HARRONI KURRË, ATË QË NDODHI KËTU! 12 QERSHOR 1999 – 2022 ALEKSANDËR VUÇIÇ ishte krahu i djathtë ...

Read More

MAL BERISHA: VLERA UNIVERSALE E PUSHTETIT TË BUTË - (SOFT POWER)

VLERA UNIVERSALE E PUSHTETIT TË BUTË (SOFT POWER) DHE MUNDËSITË QË I JEP KJO TEORI PROMOVIMIT TË BOTËS SHQIPTARE Teorisë filozofike ...

Read More

100 VJETORI I VENDOSJES SË MARDHËNJEVE DIPLOMATIKE MIDIS SHQIPËRISË DHE SHBA

100 VJETORI I VENDOSJES SË MARDHËNJEVE DIPLOMATIKE MIDIS SHQIPËRISË DHE SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS 1922 – 2022

Read More

FILM DOKUMENTAR KUSHTUAR LEGJENDËS SË MALËSISË SË GJAKOVËS DHE PLAVË E GUCISË CUCË AVDYLJA – ULAJ

FILM DOKUMENTAR KUSHTUAR LEGJENDËS SË MALËSISË SË GJAKOVËS DHE PLAVË E GUCISË CUCË AVDYLJA – ULAJ Skenarist: Mal Berisha Prodhim i Televizionit A2 ...

Read More

MAL BERISHA - REFLEKSIONE - Prodhim i Televizionit ABC

REFLEKSIONE Prodhim i Televizionit ABC

Read More

MAL BERISHA: VOTONI DR. MEHMET OZ PËR SENATIN AMERIKAN!

THIRRJE TË DASHUR BASHKËATDHETARË TË SHTETIT TË PENSILVANISË NË SHBA! VOTONI DR. MEHMET OZ PËR SENATIN AMERIKAN! SI U NJOHA ME DR. ...

Read More

Në Fax News Albania -  I ftuar ish-ambasadori Mal Berisha, i cili foli edhe rreth figurës së Presidentit të Shqipërisë

Në Fax News Albania -  I ftuar ish-ambasadori Mal Berisha, i cili foli edhe rreth figurës së Presidentit të Shqipërisë

Read More

Artistët i përjetësojnë në veprat e tyre njerëzit që i shërbejnë kombit tonë

Artistët i përjetësojnë në veprat e tyre njerëzit që i shërbejnë kombit tonë NGA: MAL BERISHA MË: 30 PRILL 2022 Imer Imer Thaçi, një ...

Read More

MAL BERISHA: - Çfarë kënaqësie e veçantë të marrësh titullin: “NDERI I QYTETIT TË DURRËSIT”

Çfarë kënaqësie e veçantë të marrësh titullin:“NDERI I QYTETIT TË DURRËSIT” Akorduar nga “SHOQATA DURRËSI AUTOKTON” Ishte një mbrëmje fantastike me ...

Read More

MAL BERISHA: THE UK - ALBANIA - 100 YEARS OF DIPLOMATIC RELATIONS (1922-2022)

THE UK - ALBANIA RELATIONS A HISTORICAL AND CONTEMPORARY OVERVIEW 100 YEARS OF DIPLOMATIC RELATIONS (1922-2022) By Mal Berisha March 2022

Read More

Shqipëri - UK: 100 Vjetori e Vendosjes së Mardhënjeve Diplomatike

Shqipëri - UK: 100 Vjetori e Vendosjes së Mardhënjeve Diplomatike Press Release MAL BERISHA Ftesë për mediat televizive Viti 2022 shënon 100 vjetorin e ...

Read More

Ambasador Mal Berisha: - “Kristo Floqi, koha dhe vepra e tij letrare”, një punë monumentale në shërbim të historisë së artit dramatik dhe letërsisë shqipe

“Kristo Floqi, koha dhe vepra e tij letrare”, një punë monumentale në shërbim të historisë së artit dramatik dhe letërsisë ...

Read More

Dalip GRECA - Një Ambasador i Pushtetit të Butë si diplomati Mal Berisha

Një Ambasador i Pushtetit të Butë si diplomati Mal Berisha Nga Dalip GRECA* Libri që promovojmë sot në Vatër ”Ambasador i Pushtetit ...

Read More

Marjana Bulku: Ambasadori i Pushtetit të butë dhe Amerika mike e shqiptarëve

Ambasadori i Pushtetit të butë dhe Amerika mike e shqiptarëve Nga Marjana Bulku Mal Berisha, një ambasador që punon shumë , takon ...

Read More

Dr. Paulin Marku: “Ambasador i pushtetit te bute”, si një udhërrëfyes për diplomatet e rinj

“Ambasador i pushtetit te bute”, si një udhërrëfyes për diplomatet e rinj Dr. Paulin Marku Libri qe po prezantojmë sot, “Ambasador i ...

Read More

Asgjë nuk duet t’i shpëtojë Syrit e Veshit të Diplomatit

Federata Pan – Shqiptare e Amerikës, VATRA, promovoi librin “Ambasador i Pushtetit të Butë” i autorit Mal Berisha Nga Beqir Sina ...

Read More

Frank Shkreli: Reth libirt AMBASADORI I “PUSHTETIT TË BUTË” të autorit Mal Berisha

AMBASADORI I “PUSHTETIT TË BUTË” Nga Frank Shkreli Me rastin e promovimit të librit Ambasadori i Pushtetit të Butë, e autorit Mal ...

Read More

“AMBASADOR I PUSHTETIT TË BUTË”, PROMOVIM MADHËSHTOR NË VATËR

“AMBASADOR I PUSHTETIT TË BUTË”, PROMOVIM MADHËSHTOR NË VATËR Sokol Paja GAZETA "DIELLI" New York më 15 Mars 2022 Federata Panshqiptare e Amerikës Vatra ...

Read More

Rusia predha ndaj Ukrainës, Berisha: Perëndimi i papërgatitur, e ka nënvlerësuar Putin

Rusia predha ndaj Ukrainës, Berisha: Perëndimi i papërgatitur, e ka nënvlerësuar Putin Ish-ambasadori Mal Berisha, teksa ka folur për situatën e ...

Read More

Diplomati Mal Berisha: NATO s’mund të ndërhyjë në Ukrainë vetëm me dy ditë luftë | ABC News Albania

Diplomati Mal Berisha: NATO s’mund të ndërhyjë në Ukrainë vetëm me dy ditë luftë | ABC News Albania

Read More

SULMI I RUSISË NË UKRAINË/ BERISHA: PUTINI SI DIKTATOR NDËR VITE E NDËRTOI KALANË E NJË PUSHTETI NË SY TË PERËNDIMIT

SULMI I RUSISË NË UKRAINË/ BERISHA: PUTINI SI DIKTATOR NDËR VITE E NDËRTOI KALANË E NJË PUSHTETI NË SY TË ...

Read More

MARTIN IVANAJ - LIGJET ZAKONORE NË FISET E SHQIPËRISË SË VERIUT (TRIESHI, HOTI DHE GRUDA)

 MAL BERISHA MARTIN IVANAJ - LIGJET ZAKONORE NË FISET E SHQIPËRISË SË VERIUT (TRIESHI, HOTI DHE GRUDA) Hyrje: Këto ditë kam marrë një ...

Read More

Ish ambasadori Mal Berisha në studion e RTSH 24 për librin Ambasadori i pushtetit të butë

Ish ambasadori Mal Berisha në studion e RTSH 24 për librin "Ambasadori i pushtetit të butë"  

Read More

VIZION PLUS TV - Pavarësia e Kosovës, diplomati Mal Berisha rrëfen “prapaskenat” e rrugës drejt lirisë

VIZION PLUS TV - Pavarësia e Kosovës, diplomati Mal Berisha rrëfen “prapaskenat” e rrugës drejt lirisë 7pa5 - Pavarësia e Kosovës, ...

Read More

KRIZA UKRAINË-RUSI/ MAL BERISHA: SHQIPËRIA TË JETË E QARTË NË MBËSHTETJEN NDAJ UKRAINËS

  Diplomati Mal Berisha komentoi në MCN konfliktin Ukrainë Rusi ku është ndalur te qëndrimi dhe ndihma që vendi ynë si ...

Read More

Afërdita Hall – Xhafo - Charles Telfors Erickson u “harrua”nga zyrtarët e diktaturës, por jo nga shqiptarët

Meditime rreth librit: “JETA E JASHTËZAKONSHME E AMERIKANIT CHARLES TELFORD ERICKSON KUSHTUAR SHQIPËRISË” e autorit Mal Berisha.   Shkruar nga Afërdita Hall ...

Read More

SHPENDI TOPOLLAJ: MAL BERISHA, AMBASADORI ME NDËRGJEGJE TË LARTË ATDHETARE

MAL BERISHA, AMBASADORI ME NDËRGJEGJE TË LARTË ATDHETARE NGA SHPENDI TOPOLLAJ Qysh në kopertinën e librit “Ambasador i pushtetit të butë”, artisti ...

Read More

AMBASSADOR I PUSHTETIT TË BUTË

AMBASSADOR I PUSHTETIT TË BUTË Libër i ri  Ky libër është botuar nga Shtëpia Botuese EduAlba në Tiranë. Më poshtë është ...

Read More

ABC - Mal Berisha - Britaniket ne Shqiperi, jo si okupatore por si liberatore

Britaniket ne Shqiperi, jo si okupatore por si liberatore | ABC News Albania Kliko ketu per te pare intervisten  

Read More

TË RËNËT BRITANIKË: TË VETMIT USHTARAKE TË HUAJ QË SHKELËN NË SHQIPËRI SI LIBERATORË

TË RËNËT BRITANIKË: TË VETMIT  USHTARAKE TË HUAJ QË SHKELËN NË SHQIPËRI SI LIBERATORË Mal Berisha Hyrje Në mëngjesin e datës 29 tetor 1944, ...

Read More

MAL BERISHA - NJË MBRËMJE ME VISAR ZHITIN NË QENDRËN “ONUFRI” NË TIRANË

NJË MBRËMJE ME VISAR ZHITIN NË QENDRËN “ONUFRI” NË TIRANË NGA MAL BERISHA Para pak ditësh pata nderin dhe kënaqësinë të merrja ...

Read More

MAL BERISHA - NË MBËSHTETJE TË MBROJTJES SË QENDRËS KULTURORE DEA NË KASMIL

NË MBËSHTETJE TË MBROJTJES SË QENDRËS KULTURORE DEA NË KASMIL Mal Berisha Po ndjek me pikëllim dhe me shqetësim prej qytetari dhe ...

Read More

A2-CNN Affiliate - Veprimtaria për “Nënë Terezën”, diplomati Mal Berisha në Dita Jonë

Diplomati Mal Berisha në Dita Jonë - A2 CNN është një kanal informativ në një partneritet ekskluziv me CNN, me ...

Read More

PËR NDER TË PËRVJETORIT TË 81 – të TË LINDJES SË ISH - KONGRESMENIT AMERIKAN ME ORIGJINË SHQIPTARE JOSEPH DIOGUARDI

PËR NDER TË PËRVJETORIT TË  81 – të TË LINDJES SË ISH - KONGRESMENIT AMERIKAN ME ORIGJINË SHQIPTARE JOSEPH DIOGUARDI Kujtime ...

Read More

MAL BERISHA - FISNIKËT SHQIPTAR DHE BESA SHQIPTARE

FISNIKËT SHQIPTAR DHE BESA SHQIPTARE  PREZANTIM NE MUZEUN SOLOMON, BERAT, 18 SHTATOR 2021 MAL BERISHA Botim special në pak kopje, kortezi për ...

Read More

PSE DO TA VOTOJA INXH. PËRPARIM RAMËN PËR KRYETAR KOMUNE TË PRISHTINËS? 

PSE DO TA VOTOJA INXH. PËRPARIM RAMËN PËR KRYETAR KOMUNE TË PRISHTINËS? Mal Berisha Ish Ambasador i Republikës së Shqiperisë në Britaninë ...

Read More

NJË BUST DINJITOZ PËR CHARLES TELFORD ERICKSON – NIN: AMERIKANIN QË I KUSHTOI JETËN SHQIPËRISË

NË GOLEM TË KAVAJËS - NJË BUST DINJITOZ PËR CHARLES TELFORD ERICKSON – NIN: AMERIKANIN QË I KUSHTOI JETËN SHQIPËRISË Nga ...

Read More

NJË TAKIM MIQSH QË STUDIOJNË VLERAT E TRASHËGIMISË SHQIPTARO - AMERIKANE

NJË TAKIM MIQSH QË STUDIOJNË VLERAT E TRASHËGIMISË SHQIPTARO - AMERIKANE NGA MAL BERISHA   Me 9 Gusht 2021 në një nga mjediset ...

Read More

NJË DHURATË NGA MË TË BUKURAT MË VJEN NGA KOSOVA

NJË DHURATË NGA MË TË BUKURAT MË VJEN NGA KOSOVA Libri: KOSOVA HISTORI E SHKURTËR Autor: JUSUF BUXHOVI Buxhovi e kishte dërguar librin ...

Read More

MAL BERISHA - PREZANTIM NË “TAKIMI NË PLAVË E GUCI”

VUTHAJ – PLAVË E GUCI - 01.08.2021 Me datën 1 Gusht 2021, GAZETA E ALPEVE nën drejtimin e Editorit të saj, ...

Read More

NJË DITË ME VEPRIMTARIN E ÇËSHTJES TONË KOMBËTARE, Z. HARRY BAJRAKTARI, NË NEW YORK

NJË DITË ME VEPRIMTARIN E ÇËSHTJES TONË KOMBËTARE, Z. HARRY BAJRAKTARI, NË NEW YORK Nga Mal Berisha Në vijim të punës për ...

Read More

Lamtumirë Uran Kostreci!

Lamtumirë Uran Kostreci! NGA MAL BERISHA Në mesin e Marsit të vitit 1997, më trokiti në derën e zyrës në Stamboll Uran ...

Read More

ME STUDIUESIN E NJOHUR IDRIZ LAMAJ, FOTOGRAFIN FADIL BERISHA DHE INTELEKTUALEN MARJANA ZENELI BULKU

ME STUDIUESIN E NJOHUR IDRIZ LAMAJ, FOTOGRAFIN FADIL BERISHA DHE INTELEKTUALEN MARJANA ZENELI BULKU.  Nga Mal Berisha Gjatë këtyre ditëve në New ...

Read More

NJË DITË E VEÇANTË NË BOSTON, ME AT ARTHUR LIOLIN

NJË DITË E VEÇANTË NË BOSTON, ME AT ARTHUR LIOLIN TEK KRYEKISHA ORTODOKSE SHQIPTARE E SHËN GJERGJIT Nga Mal Berisha Ishte nder dhe ...

Read More

                                                                                                             Kliko ketu per te lexuar