WELCOME!

Latest News/Postimet e fundit


 
Latest News/Postimet e fundit

Book Review: “Sir Noel Malcolm’s Albanianada” by Mal Berisha

Book Review: “Sir Noel Malcolm’s Albanianada” by Mal Berisha “Sir Noel Malcolm’s Albanianada,” authored by Mal Berisha, offers a profound exploration ...

Read More

MAL BERISHA - Filma Dokumentar

MIRENJOHJE GRATITUDE  3 Episodes of a Documentary Film MAL BERISHA - Filma Dokumentar Pjesa e Parë Pjesa e Dytë Pjesa e Tretë

Read More

Gratitude - 3 Series of a Documentary Film - By Mal Berisha

“Miku i çmuar i shqiptarëve”, Sir Noel Malcolm - “Mirënjohje”, nga Ambasadori Mal Berisha (1) Who is Sir Noel Malcolm? “Miku i ...

Read More

Mal Berisha: Si e aktualizoi rëndësinë e librit - “E DREJTA E MEDIAS”

Si e aktualizoi rëndësinë e librit “E DREJTA E MEDIAS” ÇËSHTJA “AMBROZIA META”? Nga Mal Berisha Libri “E DREJTA E MEDIAS” shkruar nga Dr. ...

Read More

TEORI DRAME - Disa mendime rreth këtij libri të ri të Akademikut Gjovalin Shkurtaj

TEORI DRAME  Disa mendime rreth këtij libri të ri të Akademikut Gjovalin Shkurtaj Nga MAL BERISHA Jo rrallë më takon të ndaj kohën, ...

Read More

Mal Berisha: 'Këshilli i Ambasadorëve të SHBA-së zbërtheu shkeljet që janë bërë për të sanksionuar Berishën'

Mal Berisha: 'Këshilli i Ambasadorëve të SHBA-së zbërtheu shkeljet që janë bërë për të sanksionuar Berishën'-  Për më shumë informacione ...

Read More

KËSHILLI I AMBASADORËVE AMERIKANË SJELL NJË VËSHTRIM TË PLOTË RRETH SITUATËS NË SHQIPËRI

KËSHILLI I AMBASADORËVE AMERIKANË ORGANIZATA DIPLOMATIKE BI - PARTIZANE MË PRESTIGJIOZE NË SHBA DHE NË BOTË, SJELL NJË VËSHTRIM TË ...

Read More

WHAT IS SIR NOEL MALCOLM’S “ALBANIANIADA”?

WHAT IS SIR NOEL MALCOLM’S “ALBANIANIADA”? By Mal Berisha Sir Noel Malcolm's ALBANIANIADA" refers to the extensive work and research conducted by ...

Read More

Kush ishte Maximilien Robespierre?

Kush ishte Maximilien Robespierre? Nga Mal Berisha Maximilien Robespierre ishte një figurë kryesore e Revolucionit Francez, i njohur për mbrojtjen që ai ...

Read More

NJË VEPËR MONUMENTALE E DIRIGJENTIT TONË TË NJOHUR, ENO KOÇO

NJË VEPËR MONUMENTALE E DIRIGJENTIT TONË TË NJOHUR, ENO KOÇO Nga Mal Berisha KOLEKSIONI I ENO KOÇOS ME 18 DISQE TË MUZIKËS ...

Read More

“DO T’I THOJA LAJCAKUT TË JEPTE DORËHEQJEN SEPSE VJEN NGA NJE SHTET QE NUK E NJEH KOSOVEN”

“DO T’I THOJA LAJCAKUT TË JEPTE DORËHEQJEN SEPSE VJEN NGA NJE SHTET QE NUK E NJEH KOSOVEN” Mal Berisha  Të dashur miq! Ministërja ...

Read More

17 Janar 2024 - Sot në 556 vjetorin e vdekjes së SKËNDERBEUT

17 Janar 2024 - Sot në 556 vjetorin e vdekjes së SKËNDERBEUT MAL BERISHA POEMA: “ROMANCA E SKËNDERBEUT” Shkruar nga David Herman ...

Read More

NJË HOMAZH PËR KADRI ROSHIN NË 100 VJETORIN E LINDJES

NJË HOMAZH PËR KADRI ROSHIN NË 100 VJETORIN E LINDJES Mal Berisha Hyrje Në shtatorin e vitit 1971, u pranova të studioja ...

Read More

LAW, VISUAL CULTURE, AND THE SHOW TRIAL- Dr. Agata FIJALKOWSKI

  By Mal Berisha Former Ambassador of the Republic of Albania to the Court of St. James's in London LAW, VISUAL CULTURE, AND ...

Read More

LIGJI, KULTURA PAMORE DHE GJYQI POPULLOR

LIGJI, KULTURA PAMORE DHE GJYQI POPULLOR Shkruar nga Dr. Agata FIJALKOWSKI (Musine Kokalarit në një libër që na bën të skuqemi për ...

Read More

APOSTULLI I  ILIR IKONOMIT NË NEW YORK

APOSTULLI I  ILIR IKONOMIT NË NEW YORK Përshtypje personale NGA PROMOVIMI I LIBRIT APOSTULLI I ILIR IKONOMIT NË NEW YORK Nga Mal Berisha HYRJE Duket ...

Read More

MAL BERISHA: Lavdi atyre që e vranë FRIKËN më 12 Dhjetor 1990!

NUK KA FRIKË MË TË FRIKËSHME SE VETË FRIKA Lavdi atyre që e vranë FRIKËN më 12 Dhjetor 1990! Mal Berisha “ATA HYJNË ...

Read More

Përsiatje me rastin e festimeve të 111 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë brenda në Sallën e Parlamentit të Bashkisë së Nju Jorkut

Përsiatje me rastin e festimeve të 111 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë brenda në Sallën e Parlamentit të Bashkisë së ...

Read More

Mal Berisha - SHQIPTARIADA E SIR NOEL MALCOLM

Mal Berisha SHQIPTARIADA E SIR NOEL MALCOLM MIRËNJOHJA ËSHTË PARAMETËR I FISNIKËRISË NJERËZORE Shtepia Botuese dhe shtypshkronja FLESH Tiranë, Tetor 2023 LEXOJE SI FLIP ...

Read More

RASTI I SKËNDERBEUT ISHTE NDOSHTA MË I FAMSHMI NË TËRË EVROPËN PËR REZISTENCËN NDAJ SHTETIT OSMAN

  RASTI I SKËNDERBEUT ISHTE NDOSHTA MË I FAMSHMI NË TËRË EVROPËN PËR REZISTENCËN NDAJ SHTETIT OSMAN. Sir Noel MALCOLM Me datën 19 ...

Read More

PROMOVIM I FILMIT DOKUMENTAR KUSHTUAR VEPRËS SË SIR NOEL MALCOLM “KOSOVA NJË HISTORI E SHKURTËR, PRISHTINË 19 TETOR 2023

PROMOVIM I FILMIT DOKUMENTAR KUSHTUAR VEPRËS SË SIR NOEL MALCOLM “KOSOVA NJË HISTORI E SHKURTËR, PRISHTINË 19 TETOR 2023 MODERATORJA Ky ...

Read More

MAL BERISHA - ISSAT – CIKËL LEKSIONESH - TETOR 2023

MAL BERISHA - ISSAT – TETOR 2023 - CIKËL LEKSIONESH  DIPLOMACI- HISTORI - KULTURË - ART - TRADITË SHQIPTARE        

Read More

Dear head of the St. George’s Albanian Orthodox Church and the parishioners!

Mal Berisha Tiranë, Albania Website: [email protected]   To the head of the St. George’s Albanian Orthodox Church, in Boston, USA Dear head of the St. ...

Read More

Ndërroi jetë kreu i Kishës Orthodokse Shqiptare në Boston, At Artur Liolin

Në Boston ndërroi jetë kreu i Kishës Orthodokse Shqiptare në Boston, At Artur Liolin, një atdhetar i pashoq, trashëgimtari i ...

Read More

SOFT POWER - A tool to promote values of the Albanian Nation

SOFT POWER - A tool to promote values of the Albanian Nation through diplomatic service through an experience of a ...

Read More

SOFT POWER - TEORIA E PROMOVIMIT TË VENDIT TONË NËPËRMJET TË SHËRBIMIT TONË DIPLOMATIC NË BOTË

SOFT POWER TEORIA E PROMOVIMIT TË VENDIT TONË NËPËRMJET TË SHËRBIMIT TONË DIPLOMATIC NË BOTË KLIKO KETU PER ME SHUME...  

Read More

Marjana Goxhabelliu, një penel i veçantë në artet figurative shqiptare!

Veprat e saj pasqyrojnë një gamë të gjërë të një bote të re që po jetojmë, jashtë klisheve të artit ...

Read More

Mal Berisha- In Memoriam of Herman Bernstein

Mal Berisha- In Memoriam of Herman Bernstein HERMAN BERSTEIN, (21 shtator 1876 – 31 gusht 1935), Ambasadori i Shteteve të Bashkuara ...

Read More

MAL BERISHA- NJË HOMAZH PËR PËR VEPRËN E DR. REBERT ELSIE

NJË HOMAZH PËR PËR VEPRËN E DR. REBERT ELSIE NË DOBI TË KULTURËS SHQIPTARE, ME RASTIN E DATËLINDJES SË TIJ: 29 ...

Read More

Në Kosovë tensione, në Tiranë festë serbe. Diplomati Mal Berisha kundër festimeve në Opera

Në Kosovë tensione, në Tiranë festë serbe. Diplomati Mal Berisha kundër festimeve në Opera. Ndërkohë që dhuna e bandave serbe ...

Read More

DY LIBRA PËR DY AMERIKANËT QË NA DONIN ME SHPIRT

DY LIBRA PËR DY AMERIKANËT QË NA DONIN ME SHPIRT   Nga Miho Gjini   Thuajse e kisha harruar fare Malin, ish studentin tim ...

Read More

Syri i Botës me Moderatoren Dori Daka - I Ftuar Mal Berisha

SYRI TV Syri i Botës me Moderatoren Dori Daka I Ftuar Mal Berisha  

Read More

NJË FILM I SHKURTËR PËR MUSINE KOKALARIN PËRGATITUR NGA DR. AGATA FIJALKOWSKI, MBRETËRIA E BASHKUAR

NJË FILM I SHKURTËR PËR MUSINE KOKALARIN PËRGATITUR NGA DR. AGATA FIJALKOWSKI, MBRETËRIA E BASHKUAR NGA MAL BERISHA Hyrje:   Dr. Agata Fijalkowski, është ...

Read More

SUKSESET E SAPRANOS SHQIPTARO – AMERIKANE, ME FAMË BOTËRORE ERMONELA JAHO

SUKSESET E SAPRANOS SHQIPTARO – AMERIKANE, ME FAMË BOTËRORE ERMONELA JAHO Shkruan: Mal Berisha “Nëse ju vetë nuk e gjeni veten në ...

Read More

A ISHTE KONFERENCA E RAMBUJESË PËR PAVARËSINË E KOSOVËS APO PËR AUTONOMINË TITISTE – MILOSHEVIÇIANE TË SAJ?

A ISHTE KONFERENCA E RAMBUJESË PËR PAVARËSINË E KOSOVËS APO PËR AUTONOMINË TITISTE – MILOSHEVIÇIANE TË SAJ? Disa mendime lidhur me ...

Read More

Gezuar Datelindjen Ibrahim Kadriu!

Gezuar Datelindjen Ibrahim Kadriu! Nga MAL BERISHA   Me rastin e vitit të ri 2023, nga Prishtina më erdhi një “kartolinë ” e ...

Read More

Mal Berisha për veprën e tij “Ambasadori i pushtetit të butë”: Një libër kulturor që mund të ndryshojë perceptimin e botës ndaj nesh

Mal Berisha për veprën e tij “Ambasadori i pushtetit të butë”: Një libër kulturor që mund të ndryshojë perceptimin e ...

Read More

SHKRIMTARI NDREK GJINI – MODEL I SUKSESIT TË SHQIPTARËVE NË BOTË

SHKRIMTARI NDREK GJINI – MODEL I SUKSESIT TË SHQIPTARËVE NË BOTË Nga Mal Berisha Janë të shumtë artistët shqiptarë të cilët nuk ...

Read More

KUR DINJITETI SFIDON ÇDO INSINUATË!

KUR DINJITETI SFIDON ÇDO INSINUATË!   - Guximi për të sipërmarrë rrezikun që mbartnin ndryshimet rrënjësore të një populli të shtypur dhë ...

Read More

1848 - EDWARD LEAR - Artisti shumëdimensional që e fiksoi Shqipërinë në telajo

1848 - EDWARD LEAR Artisti shumëdimensional që e fiksoi Shqipërinë në telajo NGA MAL BERISHA Është vështirë të mendohet se ka ndonjë shqiptar ...

Read More

1834 - ROBERT CURZON - Shqiptarët, njerëzit e dhënë pas armëve të zbukuruara

1834 - ROBERT CURZON Shqiptarët, njerëzit e dhënë pas armëve të zbukuruara  Nëpër Shqipëri në udhëtim për në Meteora NGA MAL BERISHA Studiuesi dhe ...

Read More

Model i Ambasadorit të “Pushtetit të Butë”!

Model i Ambasadorit të “Pushtetit të Butë”! NGA Dr. JORGJI KOTE BOTUAR NE "GAZETA SHQIPTARE" ME 23.08.22   Këtë ndjesi ke për autorin, ish Ambasadorin ...

Read More

 1831 - DAVID URQUHART - Një vajtim për shqiptarët: Shpirti i Lindjes

 1831 - DAVID URQUHART - Një vajtim për shqiptarët: Shpirti i Lindjes NGA MAL BERISHA Në vitin 1831 një udhëtar tjetër i ...

Read More

1830 - BENJAMIN DISRAELI - Dy herë Kryeministër i Britanisë së Madhe viziton Shqipërinë

1830 - BENJAMIN DISRAELI - Dy herë Kryeministër i Britanisë së Madhe viziton Shqipërinë NGA MAL BERISHA Midis gjithë udhëtarëve që kanë ...

Read More

 1814 - CHARLES COCKERELL Arkitekti i Katedrales së Shën Palit dhe Kryearkitekti i Mbretëreshës Viktoria

 1814 - CHARLES COCKERELL Arkitekti i Katedrales së Shën Palit dhe Kryearkitekti i Mbretëreshës Viktoria NGA MAL BERISHA Travels in Southern Europe “Pamja natyrore, ...

Read More

1813 - THOMAS SMART HUGHES - Studiuesi i pasurisë shpirtërore të shqiptarëve

1813 - THOMAS SMART HUGHES Studiuesi i pasurisë shpirtërore të shqiptarëve NGA MAL BERISHA Udhëtime në Sicili, Greqi dhe Shqipëri  Travels in ...

Read More

1812 – 1813 - HENRY HOLLAND  Mjeku që i bëri “autopsinë” karakterit shqiptar

1812 – 1813 - HENRY HOLLAND  Mjeku që i bëri “autopsinë” karakterit shqiptar  NGA MAL BERSHA Udhëtimi në zotërimet e Ali Pashës[1] “…bazuar në ...

Read More

1809 - JOHN HOBHOUSE Bashkëudhëtari i Bajron-it, autori i qindra faqeve për shqiptarët

1809 - JOHN HOBHOUSE Bashkëudhëtari i Bajron-it, autori i qindra faqeve për shqiptarët  NGA MAL BERISHA Ai (Ali Pashai – MB) na pyeti: ...

Read More

1809 – 1810  - LORD BYRON Poeti që e bëri Shqipërinë të njohur në botën anglofone

1809 – 1810  - LORD BYRON Poeti që e bëri Shqipërinë të njohur në botën anglofone NGA MAL BERISHA “Shqipëri, lejomë të ...

Read More

1610 - RICHARD KNOLLES Një histori e tërë e shqiptarëve, brenda një historie tjetër

 1610 - RICHARD KNOLLES Një histori e tërë e shqiptarëve, brenda një historie tjetër NGA MAL BERISHA [1] Kjo është foto e marrë ...

Read More


                                                                                                            Kliko ketu per te lexuar